haberleri,haberler,sıcak,sondakika

Muhteşem Yuzyıl (Kanuni Sultan Süleyman)

Muhteşem Yuzyıl  (Kanuni Sultan Süleyman)
Bu haber 26 Nov 2012 Mon 15:00 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

 

Yazar :Nalan Kati

”Hiç kusura bakmasınlar. Biz 7 milyarlık bu dünyanın içinde yaşıyoruz. Bizim görevimiz nedir, bunu çok iyi biliriz. Ecdadımızın at sırtında gittiği her yere biz de gideriz, her yerle biz de ilgileniriz ama bunlar televizyon ekranındaki ecdadımızı zannediyorum o ‘Muhteşem Yüzyıl’ belgeselindeki gibi tanıyor. Bizim öyle bir ecdadımız yok. Biz öyle bir Kanuni tanımadık. Biz öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Onun ömrünün 30 yılı at sırtında geçti. Sarayda o gördüğünüz dizilerdeki gibi geçmedi. Bunu çok iyi bilmeniz, anlamamız lazım. Ve ben o dizilerin yönetmenlerini de o televizyonun sahiplerini de milletimizin huzurunda kınıyorum. Ve bu konuda da ilgilileri uyarmamıza rağmen yargının da gerekli kararı vermesini bekliyorum. Böyle bir anlayış olamaz. Bu milletin değerleriyle oynamaya, milletçe gereken dersin, milletçe gereken cevabın hukuk içinde verilmesi gerekir.”

Bu sözler Başbakan’ın Kütahya’da Zafer Havaalanı açılışında ki konuşmasından.

Haberi okuduğum zaman, ağlasam mı gülsem mi kararsız kaldım. Kendi halkını, kendi tarihini dizilerden öğrenen, cahil bir millet yerine koyarak, açıklamalarda bulunuyor.

Cehaletin en büyüğü, insanları aşağılamaktır. Bunu bir ülkenin başbakanı, kendi halkı için yapıyor ise, cehaletinden değildir. Zira, bir başbakan bu cahiliyet içerisinde olmayacak eğitimi almıştır.

Osmanlı tarihinde ki padişahların eşlerine baktığınızda, Kanuni’nin Hürrem Sultan, Mahidevran Sultan,  Gülfem Hatun ve Fülane Hatun olmak üzere 4 eşi olmuştur. Ayrıca, Fulane Hatunun, gerçek adı bilinmediğinden kaynaklarda bu isimle geçen ilk eşidir. “fülane” olarak anılan birden fazla eşi olduğu düşünülür. Bunlardan biri ilk haseki sultan olan ve Şehzade Mahmut‘un annesi olan kadındır. Bir diğer “fülane” takma adlı hanım ise Fatma Sultan‘ın annesidir. Üçüncü olarak bazı kaynaklarda etkin dönemine denk geldiği için annesinin Hürrem Sultan olduğu yazılan ama doğum tarihi Mihrimah Sultan’la aynı seneye rastladığı için ve Mihrimah Sultan’ın da ikizi olmadığı için gerçek annesinin başka bir kadın olduğu kesinleşen doğumu 1522 olan Şehzade Abdullah‘ın annesi fülane hatundur.

Fatih Sultan Mehmet’in, kayıtlara geçen 7 eşi bulunmaktadır.

Yıldırım Beyazıt’ın, kimliği tespit edilemeyen 2 eşi ile birlikte, toplam 9 eşi bulunmaktadır.

3.Ahmet’in 19 eşi kayıtlara geçmiştir.

1.Abdülhamit’in 15 eşi,3. Selim’in 14 eşi, 2. Mahmut’un 17 ve dönemin bilinen rekor sahibi olan 1.Abdülmecit’in 22 eşi kayıtlara geçmiştir.

Dizide ecdatlarımızı, at üzerinde görmek yerine saray ve haremin işlenmiş olmasından duyulan rahatsızlığın, kabullenmeyişin nedeni nedir peki?

Bu halk kendi tarihindeki taht kavgaları yüzünden kardeşin kardeşi öldürdüğünü, hatta bunun konu edilen dizide de işlendiği üzerine;

“Ve her kimesneye evlâdımdan saltanat müyesser ola, karındaşların nizâm-ı âlem içün katletmek münâsibdlr. Ekseri ulemâ dahi tecviz etmiştir. Anınla âmil olalar”.

Maddesi ne dayandırılarak helal kıldıkları maddeyi de bilmektedir.

Sonuç olarak, bir insanın başkasını eleştirmeden önce kendini eleştirmesi ne kadar etik, tartışmasız  kabul ediliyor ise, millet olarak da, kazanılan zaferlerden gurur duymasını biliyor ve hatta böbürleniyor isek, tarihimizdeki yanlışların üzerini kapatmak yerine, yüzleşerek ders çıkarmayı da bilmemiz gerek.

Hiç kimsenin sizi aşağılamasına izin vermeyiniz.Tarihi ancak cahiller ya dizilerden, ya da açılış konuşmalarından öğrenirler.

 

N.K

Kodu Kopyalayıp Sitenize Yapıştırınız.
x 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,
Paylaş:
"Muhteşem Yuzyıl (Kanuni Sultan Süleyman)" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Reza Zarrab herşeyi anlattı
17 Aralık operasyonunda gözaltına alınan ve hakkında dava açılan işadamı...
Zekeriya Öz’e büyük şok
Dubai tatilini başkasına ödeten Savcı Zekeriya Öz hakkındaki inceleme, soruşturmaya...
PKK’lılar yol kesip, iş makinesi yaktı
Jandarma Karakol Komutanlığı bina inşaatına hazır beton taşıyan mikserinin önü...
Polis göstericiye böyle bağırdı
Okmeydanı Şarkkahvesi’nde, terör örgütü yandaşları, polise molotof bombası ve havai...

Instagram

facebook
çok okunan haberler
Malesef, bugün hiç haber girilmedi.
Malesef, bu hafta hiç haber girilmedi.
KEFENİNİ AL GEL!

KEFENİNİ AL GEL!

Anadolu Gençlik Deneği (AGD), Mısır’da...
Cemaat yurdunda öğrencilere skandal mesaj!

Cemaat yurdunda öğrencilere...

Gülen Grubu’na bağlı yurtlarda, öğrencilere...
Kenan Işık’tan kötü haber geldi

Kenan Işık’tan kötü h...

Kenan Işık’ın son sağlık durumuna...
O ülke Gülen’i reddetti! Gülen MİT’e sızamadı! Ilıcak’ı Gülen’e ben götürdüm!

O ülke Gülen’i reddet...

Bir dönem hocanın yanından ayrılmayan...
Cemaat’ten sahte oy pusulaları dağıtılıyor haberleri

Cemaat’ten sahte oy p...

Cemaat, daha önce iktidara karşı...